رشد 47 درصدی تجارت / انتشار کالاهای اساسی ایران – آژانس مهر | اخبار ایران و جهان

[ad_1]

به گزارش آژانس مهر به نقل از صدا و سیما ، مهدی میراشرفی وی گفت: نرخ رشد سریع ترخیص کالا از گمرک در شهریورماه سال جاری که منجر به افزایش چشمگیر ترخیص کالاهای اساسی از گمرک ، ماشین آلات خطوط تولید و کالاهای واسطه ای شد ، تراز تجاری کشور را به نفع واردات کالاهای اساسی تغییر داد. کالا

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به رشد تجارت خارجی کشور در نیمه نخست امسال گفت: تجارت خارجی ایران در این مدت ضمن حفظ رشد صادرات به 45 میلیارد دلار رسید که در مقایسه با 47 درصد افزایش نشان می دهد. به مدت مشابه سال گذشته ‘. در این مدت 79 میلیون و صد هزار تن کالا بین ایران و کشورها وجود داشته است ناهمسان دنیا تغییر کرد.

رئیس گمرک ایران افزود: در نیمه اول امسال 60 میلیون تن کالا به ارزش 21 میلیارد دلار و 800 میلیون از ایران تا خارج از کشور صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 30 درصد وزن و 61 درصد افزایش ارزش داشت.

وی افزود: مهمترین کشورها به ترتیب برای صادرات ایران چین با 14 میلیون و 800 هزار تن کالا به ارزش 6 میلیارد و 500 میلیون دلار ، عراق با 13 میلیون و 900 هزار تن به ارزش 3 میلیارد و 800 میلیون دلار ، ترکیه با 7 میلیون و 200 هزار تن به ارزش 2 میلیارد و 300 میلیون دلار ، امارات متحده عربی با 5 میلیون و 800 هزار تن به ارزش 2 میلیارد و 200 میلیون دلار و افغانستان با 2 میلیون و 500 هزار تن به ارزش 1 میلیارد دلار.

میراشرفی گاز مایع شده ، متانول ، پلی اتیلن ، آهن نیمه تمام ، شمش آهن ، پروپان ، اوره ، بنزین ، میله آهن و کاتد این یکی از مهمترین اقلام صادراتی کشور در دوره مذکور است.

مدیرکل گمرک ایران مربوط به آمار کالاهای وارداتی در شش ماه اولین مورد برای امسال افزود: در این مدت 19 میلیون و صد هزار تن به ارزش 23 میلیارد و صد میلیون دلار امتیاز ناهمسان جهان وارد کشور ما شد ، که در مقایسه با مدت مشابه 99 سال است. به لحاظ وزن 15 درصد و مقدار آن 37 درصد افزایش می یابد.

معاون وزیر اقتصاد کشورهای اصلی درگیر در تجارت واردات با کشورمان عبارتند از: امارات متحده عربی با 5 میلیون و 900 هزار تن کالا به ارزش 7 میلیارد و 300 میلیون دلار ، چین با 1.5 میلیون تن به ارزش 5 میلیارد دلار ، ترکیه با 2 میلیون و صد هزار تن به ارزش 2 میلیارد و 400 میلیون دلار ، سوئیس با یک میلیون تن به ارزش 900 هزار دلار و گفت: ده قلم اولین کالاهای وارداتی کشورمان در این مدت تلفن های همراه ، ذرت ، سویا ، روغن تخمه آفتابگردان ، آرد سویا ، گندم ، جو ، شکر ، روغن پالم و روغن خام بود.

مدیرکل گمرک ایران با اشاره به تمهیدات ارائه شده توسط این سازمان و سایر دستگاه های درگیر در تجارت افزود: از مجموع 19 میلیون و صد هزار تن کالا وارد شده به کشور در شش ماهه نخست امسال ، 14 میلیون و 300 هزار تن ارزش بیست و پنج کالا 8.9 بیلیون دلار بود که 75 درصد از کل کالاها را شامل می شد و 12.4 میلیون تن آن به ارزش 7 میلیارد دلار ارز دلخواه بود. به لحاظ وزن 65 درصد از کل کالاهای گمرکی را شامل می شود.

میراشرفی وی افزود: نکته قابل توجه این است که با توجه به اقدامات مورد نظر ، سرعت بالا در انتشار کالاهای اساسی ، ماشین آلات و محصولات واسطه ای در ماه سپتامبر. امسال این امر توسط گمرک به گونه ای انجام شد که میانگین وزن واردات که 2.7 میلیون تن در ماه در پنج ماه نخست امسال بود ، در سپتامبر تقریباً دو برابر شد و به 5.3 میلیون تن افزایش یافت. به لحاظ ارزش همچنین متوسط ​​ارزش کالاهای ترخیص شده در پنج ماه اول است امسال 3 میلیارد و 300 میلیون دلار بود و در ماه سپتامبر به 6 میلیارد و 500 میلیون دلار رسید در حقیقت این یک رکورد جدید در ترخیص کالا از گمرک است و این دلیل تراز تجاری منفی در ماه سپتامبر است.

میراشرفی مجموع ترانزیت کالا از طریق خاک جمهوری اسلامی ایران در نیمه اول امسال 5 میلیون و 856 هزار تن بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 88 درصد افزایش نشان می دهد.

وی تاکید کرد: بررسی آمار تجارت خارجی کشور در 6 ماهه نخست امسال نشان از تداوم رشد صادرات و همچنین مدیریت واردات کالا با محوریت تامین کالاهای اساسی مورد نیاز جامعه و منابع مولد دارد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید