شکار یک تروریست پس از 25 سال / وقتی دوربین ها گرما را خاموش کردند! خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان

[ad_1]

محسن اسلام زاده ، کارگردان مستند “قصرقند” که هم اکنون بصورت آنلاین در حال اکران است ، درباره تولید آن به خبرنگار مهر گفت: “مستند” قصرقند “محصولی از سال 1995 است. وقتی از طریق افق فهمیدیم یکی از تروریست های معروف ، که حدود 25 سال تحت تعقیب بود ، وارد مرزهای ایران شده است و باید عملیاتی برای دستگیری یا کشتن وی انجام شود ، از من خواسته شد برای ضبط عملیات به بلوچستان بروم ، که من استقبال کردم و تیم را بسیار جمع کردم به سرعت.

وی ادامه داد: این مستند داستانی از یک عملیات پیچیده اطلاعاتی است که در قالب آن جلیل گنبرزهی که از سال 1371 تحت تعقیب نیروهای امنیتی بود ، درک شد. این تروریست 1.5 تن مواد منفجره با خود به ایران آورد و مجبور شد کارگاهی برای تولید کمربند انتحاری در کشور ایجاد کند و بمب افکن ها را نصب کند. هدف او انفجار این مواد در مناطق سنی نشین و شیعه برای شروع جنگ های فرقه ای به این بهانه بود. الحمدالله ، اتفاقی که نیفتاد و از آن جلوگیری شد.

سازنده این مستند درباره نسخه عملیات قصرقند توضیح داد: این مستند در بلوچستان با دمای 60 درجه سانتیگراد ساخته شده است. دوربین های ما بعد از ساعت 9 و 10 صبح کاملاً خاموش بودند و به ناچار قسمت هایی از این مستند با دوربین موبایل ضبط شد. چندین روز در صحرا شاهد سربازانی بودیم که با دهان گرسنه این عملیات را انجام می دادند. مسئول خلبانی هلی کوپتر در این عملیات گفت که از پایگاه چابهار بلند می شود ، می آید و بعد از یکی دو ساعت از عملیات برمی گردد ، یک سطل آب روی سرش خالی می کند تا خنک شود و دوباره به میدان می آید. مسلح به هلی کوپتر.

وی ادامه داد: خلبان هلی کوپتر گفت که در روز اصلی عملیات این برنامه از ساعت 10 صبح تا 5 عصر تا رسیدن نیروهای کمکی ادامه داشت. یک تعقیب و گریز چهار روزه در صحرا بود و از بلوچ برای ردیابی گروه در صحرا استفاده شد. سرانجام ، آنها توانستند این گروه تروریستی را با باغ خرما رها شده ای که در آن مخفی شده بودند ، غافلگیر کنند.

اسلام زاده درباره تجارب مختلف خود در روند ساخت مستند کسر گند نیز گفت: من سفرهای زیادی به بلوچستان داشته ام اما تا آن زمان ارتفاعات کسر گان و نیکشار را به ویژه در آن فصل گرم ندیده بودم. “ما در این منطقه گرمای بسیار وحشتناکی داشتیم. شبی که در صحرا خوابیدیم ، درجه حرارت حدود 50 درجه بود. یادم می آید حوله ای را خیس کردم و صبح آن را منفجر کردم ، درست مثل خوابم! ساعت 9 صبح سه دوربین ما متورم شد. من خودم تشنج کرده ام زیرا قبلاً هرگز چنین گرمائی را احساس نکرده بودم.

در پایان ، این مستندساز درباره کار اخیر خود گفت: این روزها در حال اتمام مجموعه مستند “سرطان جامعه” هستم که قرار است با نام “به نام قانون” از تلویزیون پخش شود و انشاالله ، اوایل تابستان از شبکه مستند پخش می شود.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید