عراق عزم جدی سیاسی برای اجرای پروژه های اقتصادی با ایران دارد – آژانس مهر اخبار ایران و جهان

[ad_1]

وحید جلال زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به دیدار نخست وزیر عراق با کاظمی و رئیس مجلس شورای اسلامی کلیباف در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: نخست وزیر عراق از تاریخ سیزدهم اولین مقام سیاسی بود. دولت روی کار آمد.. تانیفیز به ایران سفر می کند که عمق و گستره روابط ایران و عراق را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه نخست وزیر عراق برای تبریک به رئیس جمهور حجت الاسلام رئیسی و ادامه پروژه های اقتصادی و سیاسی بین ایران و عراق به جمهوری اسلامی سفر کرده است ، افزود: و امنیت برای اجرای آن و رضایت جمهوری اسلامی وجود داشت.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با توجه به عزم سیاسی عراق برای پیگیری پروژه های دوجانبه اقتصادی ، سیاسی و امنیتی گفت: “الکاظمی به دنبال رضایت ایران است.”

نماینده مردم ارومیه در مجلس گفت: کاظمی با اشاره به فشارهای اقتصادی ، سیاسی و امنیتی که در سال های اخیر بر مردم عراق وجود داشت ، تاکید کرد؛ ما تلاش ها و مبارزات مردم ایران برای حمایت از مردم عراق را فراموش نخواهیم کرد.

کلیباف از کاظمی شکایت می کند

وی گفت: رئیس مجلس شورای اسلامی گفت که مردم از ما می پرسند که ما به عراق کمک کرده ایم و جوانان ما جان خود را برای امنیت مشترک دو کشور فدا کرده اند ، چرا در مناطق اقتصادی روابط حمایتی ندارند ، ایران و عراق عراق عراق ایران کمک نمی کند؟

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجولز گفت: کاظمی در پاسخ به اظهارات رئیس مجلس شورای اسلامی گفت ؛ حق با شماست. پس از تحریم های دهه 1990 ، عراق همچنان ارز مورد نیاز خود را از بانک های فدرال آمریکا دریافت می کند و ما در مورد مسائل مالی و بانکی با تحریم هایی روبرو هستیم که نمی توانیم از شر آنها خلاص شویم ، اما در تلاش هستیم تا در برابر مردم و دولت ایستادگی کنیم. از ایران

جلال زاده گفت: از این سفر قدردانی می کنم. اگر دو ملت ، ایران و عراق با هم متحد شوند ، قطعاً بسیاری از مشکلات منطقه حل خواهد شد. عراق می تواند گام های مهمی برای نقض تحریم های آمریکا علیه سوریه بردارد. علاوه بر این ، دولت عراق می تواند به مردم لبنان در دور زدن تحریم ها کمک کند.

اراده سیاسی عراق بهبود روابط اقتصادی با ایران است

وی افزود: جمهوری اسلامی به دنبال توسعه روابط اقتصادی با عراق است. تیمی که نخست وزیر عراق را در سفر به ایران همراهی کرد بسیار قابل توجه بود. کمتر پیش می آید که یک نخست وزیر یک کشور این همه کارمند با خود بیاورد. وزیران امور خارجه ، انرژی ، حمل و نقل ، مسکن ، دبیر شورای عالی امنیت ملی و وزیر دارایی القضیمی را در این سفر همراهی کردند و اراده سیاسی عراق را برای بهبود روابط اقتصادی با ایران نشان دادند.

نماینده ارومیه در مجلس با اشاره به بحث برخی مسائل مرزی و اقتصادی در نشست دوجانبه ، افزود: امیدوارم این سفر مقدمه ای برای ارتقای روابط ایران و عراق در دولت سیزدهم باشد. “

در پاسخ به این سوال که آیا نخست وزیر عراق پیامی از عربستان درباره مذاکره با ایران دریافت کرده است یا خیر؟ وی گفت: عراق محل مذاکرات بین هیئت های ایرانی و سعودی تا به امروز است. این پرونده راه خودش را می رود. جمهوری اسلامی به دنبال کاهش تنش ها و ایجاد روابط خوب با کشورهای همسایه است. تجربه افغانستان پیش روی ماست. اگر ما نماینده کشورهای خارجی فعال در منطقه باشیم ، هیچ ارتباطی بین کشورهای همسایه برقرار نخواهد شد.

رئیس کمیته امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: ما آمادگی داریم که روابط متقابل و سازنده ای با کشورهای منطقه داشته باشیم. امیدواریم عربستان سعودی و کشورهای حوزه خلیج فارس این مفهوم را درک کرده و به برقراری ارتباط در روابط سازنده و دو جانبه که منافع هر دو کشور را تامین می کند ، کمک کنند.

دولت اعتماد همسایگان خود به ایران را کاهش داده است

جلال زاده گفت: یکی از اصول مهم سیاست خارجی دولت سیزدهم ، همانطور که رئیس جمهور و وزیر امور خارجه بر آن تأکید کردند ، ارتقاء روابط با کشورهای همسایه است. این موضوع در دولت قبل نادیده گرفته شد و اعتماد همسایگان به جمهوری اسلامی را کاهش داده بود.

وی تأکید کرد: چنین دیدارهایی از کشورهای همسایه می تواند تصویر همسایگان را در سیاست خارجی جمهوری اسلامی بهبود بخشد. اولویت جمهوری اسلامی دیپلماسی اقتصادی با کشورهای همسایه است.

سخنگوی ارومیه برای رایزنی های کلیباف و کاظمی در پیاده روی اربعین گفت: سازمان بهداشت و آزمایش “PCR” آنها برای شرکت در کمپین منفی است.

وی تاکید کرد: نخست وزیر عراق گفته است که نمی خواهد از امام حسین شرمسار باشد تا حجاج را در خارج از کشور نگه دارد. بنابراین ، من تمام تلاش خود را می کنم تا فرصتی برای حضور بیشتر نمازگزاران در راهپیمایی اربعین فراهم شود.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید