وزارت امور خارجه: احیای برجام پاسخ بهتری برای چالش های ایران است! خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان

[ad_1]

به گزارش اسپوتنیک ، ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی روز چهارشنبه گفت که مقامات واشنگتن معتقدند بازگشت به شورای امنیت سازمان ملل به دولت این امکان را می دهد تا دولت ایالات متحده از چالش های ادعایی تهران برآید.

پرایس در پاسخ به این س whyال که چرا دولت بایدن همچنان به ادامه گفتگوهای غیرمستقیم با تهران درباره برجام معتقد است ، گفت: شرایط بهتری برای پاسخگویی به همه چالش ها ارائه می شود. “حقیقت این است که شما به دولت قبلی ایالات متحده اشاره کردید. از زمان خروج ایالات متحده از آژانس انرژی هسته ای ، با هیچ یک از چالش های مطرح شده در ایران اوضاع بهبود نیافته است و بیشتر آنها با فعالیت های محدود نشده هسته ای تشدید شده اند. “

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: “ما قصد داریم تلاش های خود را برای مهار برنامه هسته ای ایران با بازگشت به اجرای کامل آن محدود کنیم.” [برجام] “ما باید اقدامات بیشتری انجام دهیم و در عین حال به طور فعال به مقابله با برخی تهدیدات ایران ادامه دهیم.”

وزیر خارجه اسبق آمریکا ، مایک پمپئو روز چهارشنبه در توییتر خود تلاش های احیای برجام را به شدت زیر سال برد.

به گفته مهر پمپئو که در سالگرد توافق با برجام توئیتی نوشت ، در توجیه سیاست یک جانبه دونالد ترامپ برای خروج از برجام نوشت: “ما هرگز نباید از ابتدا این توافق را منعقد می کردیم و به همین دلیل دولت ما از او خارج شد.”

وزیر خارجه پیشین افزود: “اکنون جو بایدن در حال مذاکره برای دستیابی به همان توافق است.” “آن زمان ما مورد توجه قرار گرفتیم.

توافق هسته ای ایران با اصطلاح 1 + 5 و اتحادیه اروپا در سال 2015 امضا شد و با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل تصویب شد ، اما دونالد ترامپ در 7 مه ۱۳۹۷ این کشور به طور یک جانبه خروج ایالات متحده از توافق را اعلام کرد و تروریسم اقتصادی را به منظور اعمال فشار حداکثر بر مردم ایران آغاز کرد.

هرچند جو بایدن ، رئیس جمهور فعلی ، در جریان مبارزات انتخاباتی خود قول بازگشت واشنگتن به توافق را داد. اما کاخ سفید هنوز به تعهدات خود برای بازگشت به شورای امنیت و احیای توافق نامه عمل نکرده است.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید