گروسی: بدون توافق هسته ای ایران ، آژانس بین المللی انرژی هسته ای یک ولگرد کور است – مهر نیوز | اخبار ایران و جهان

[ad_1]

به گزارش مهر ، رافائل گروسی ، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ، در مصاحبه با وب سایت Axius گفت که توافق هسته ای با ایران یک ضرورت است.

وی گفت: “بدون این توافق ، ما (از نظر برنامه هسته ای ایران) مانند یک فرد نابینا خواهیم بود.”

گروسی اذعان کرد که در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر دنبال کردن ایران برای برنامه سلاح هسته ای وجود ندارد. با این وجود وی در مورد افزایش سطح غنی سازی ایران ابراز نگرانی کرد و گفت: “این یک مسئله بسیار جدی است.” وقتی غنی سازی را به 60٪ می رسانید ؛ نزدیک شدن (توانایی ساخت بمب). از نظر فنی ، این روند را نمی توان از مواد غنی شده با سلاح تشخیص داد. بنابراین ، وقتی این موضوع را به این واقعیت می رسانیم که توانایی بازرسان آژانس انرژی هسته ای نیز محدود است. اضطراب من شروع می شود.

پیش از این ، گروسی استدلال كرد كه پادمان های ایران شفاف نیستند ، و استدلال كرد كه این امر بر توانایی آژانس انرژی اتمی بین المللی برای اطمینان از ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران تأثیر می گذارد. وی همچنین در جلسه هیئت مدیره گفت که انتظاراتش درباره تضمین های ایران برآورده نشده است.

از طرف دیگر ایران از مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی خواست تا از هرگونه برنامه سیاسی فاصله بگیرد و با اتخاذ رویکرد یک جانبه مانع تعاملات آینده نشود.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید